Czarter jachtów i rejsy w Chorwacji – poradnik

Czarter jachtu i żeglowanie w Chorwacji to pomysł, którego realizacji nikt nie pożałuje. Bajeczne widoki, świetna infrastruktura, nowoczesne mariny i świetnie przygotowane łodzie sprawiają, że Chorwaci mogą pochwalić się najbardziej wybieranym żeglarskim kierunkiem w Europie.

Wspólnie z firmą GlobeSailor, oferującą rejsy w Chorwacji (i na całym świecie), przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik. Zapraszamy!

Dlaczego warto wybrać się na żagle do Chorwacji?

To proste! To niezwykła przygoda i sposób na naprawdę udane wakacje! Adriatyk jest ciepłym i raczej przyjaznym morzem, a ogrom wysp, wysepek, lagun, zatoczek i archipelagów sprawia, że żeglowanie po nim na pewno zapadnie nam w pamięć na długie lata. Według danych firmy GlobeSailor – agencji organizującej rejsy na całym świecie, ponad 80% osób, które pierwszy raz popłyną w rejs, w następnych latach powtórzy wakacje na wodzie.

W Chorwacji teoretycznie można żeglować cały rok, ale najlepiej robić to od maja do października. W tym półroczu jest zdecydowanie cieplej, a pogoda rzadko płata figle.

Najcieplej jest oczywiście w lipcu i sierpniu. To czas na rodzinne wakacje z dziećmi. Woda jest już bardzo dobrze nagrzana, a wiatry są raczej ciekawostką niż uciążliwością.

W maju, czerwcu, wrześniu i październiku wiatry dają znać o sobie zdecydowanie bardziej. To czas dla zaawansowanych żeglarzy i wilków morskich. Przy żeglowaniu w tych miesiącach trzeba pamiętać o monitorowaniu pogody, bo czasem zdarzają się burze.

REKLAMA

Gdzie szukać czarterów w Chorwacji

No dobrze, ale gdzie w ogóle znaleźć łódź i jak zabrać się do rezerwacji? Z pomocą przychodzi firma GlobeSailor – będącą jedną z większych firm pośredniczących w czarterze jachtów na całym świecie. W swojej bazie posiada ponad 4000 jednostek w Chorwacji, które to wszystkie pochodzą od starannie wybranych armatorów.

Jeżeli myślisz o wakacjach na wodzie – napisz lub zadzwoń na +48 22 266 20 13 lub contact@globesailor.pl lub odwiedź nas na globesailor.pl.

Cena czarteru w Chorwacji

Cena czarteru jachtu w Chorwacji zależy od wielu czynników. Wielkości i klasie łodzi, ilości uczestników, umiejętności żeglarskich załogi czy chociażby sezonu.

Zakładając, że mamy skompletowaną 8 osobową załogę oraz osobę która ma umiejętności do prowadzenia jednostek morskich – koszt pod koniec czerwca  za łódź jednokadłubową to około 2000 euro / tydzień (250 euro/osoba/tydzień) oraz 3000 euro /tydzień za katamaran.

Jeżeli nie posiadamy osoby posiadającej uprawnienia żeglarskie, wynajem skippera to dodatkowo koszt około 1200 euro/tydzień.

REKLAMA

Cumowanie w Chorwacji – jak wygląda i ile kosztuje?

Chorwacja jest krajem bardzo dobrze przygotowanym nie tylko do wynajmu jachtów, ale też ich późniejszej obsługi. Dotyczy to między innymi właśnie cumowania. Porty są średnio co 10 mil, jeszcze łatwiej trafić na zatokę z bojami. Cumować można zarówno w miejskich portach, jak i prywatnych marinach.

Jeśli chodzi o koszty, to najtaniej będzie przy na kotwicowisku. Cenę ustala się za metr kwadratowy jednostki, więc tu obowiązuje zasada, że im mniejszy jacht, tym taniej.

W marinach miejskich opłata jest stała. W 2024 roku wynosi około 70 Euro. W prywatnych marinach wygląda to nieco inaczej, bo każdy sam ustala cenę za cumowanie. Może być nawet dwukrotnie wyższa niż w porcie miejskim. Dodatkowo trzeba pamiętać, że więcej płaci się za katamaran.

Jak wygląda infrastruktura portowa w Chorwacji?

Wszystkie porty oferują wodę i prąd. W sporej części marin można skorzystać z łazienek i pryszniców. Nieco wyższy standard jest w obiektach prywatnych.

Cumowanie w marinie to nie tylko okazja do zejścia na ląd, ale też uzupełnienia zapasów wody, oddania śmieci i opróżnienia toalet chemicznych. To ostatnie możliwe jest tylko w niektórych marinach, więc warto to sprawdzić przed ustaleniem trasy.

Aplikacje mobilne i strony internetowe, które warto znać, wybierając się na żagle do Chorwacji

Jest wiele aplikacji i stron internetowych, które mogą ułatwić żeglowanie u wybrzeży Chorwacji. Warto zainstalować je przed wyjazdem. To nie tylko kwestia wygody, ale też bezpieczeństwa.

W Chorwacji dobrze sprawdza się NIS – to serwis dla żeglarzy w pigułce. Można tu znaleźć wszystko, co ważne.

Do monitorowania pogody, przede wszystkim wiatrów warto zainstalować Windy. Ten serwis można też znaleźć na stronie windy.com. Dobrą aplikacją pogodową jest też Wentusky. Do śledzenia burz w czasie rzeczywistym przyda się Blitzortung, dostępny także w przeglądarkach pod adresem blitzortung.org.

W Chorwacji przydadzą się też tzw. aplikacje marinowe, np. Porthop, Navily, ACI Marinas, MySea, Marina Reservation. Podają one aktualne informacje o wolnych miejscach w marinach i umożliwiają ich rezerwowanie online.

Do cumowania na kotwicy na pewno przyda się aplikacja kotwiczna, np. Anchor Alarm. Jej zadaniem jest monitorowanie położenia zacumowanego jachtu. Jeśli przesunie się poza wyznaczoną strefę bezpieczeństwa, uruchomi się alarm.

REKLAMA

Warto też pomyśleć o aplikacji do nawigacji, to znacznie łatwiejsze niż kierowanie się gwiazdami, zwłaszcza w dzień. Dobrze sprawdzi się Navionics.

W jakie lektury zaopatrzyć się przed wyjazdem na żagle do Chorwacji?

Internet jest dobrym źródłem informacji, ale… książki jeszcze lepszym, bo można je zawsze mieć pod ręką. Na pewno warto poczytać trochę o regionie, w którym planuje się żeglowanie, doczytać, jakie jest tam wybrzeże i dno, ale też co można zobaczyć na lądzie i gdzie są najładniejsze plaże.

Lektury przydatne na żaglach w Chorwacji:

  • Chorwacja, Słowenia, Czarnogóra 888 portów i zatok – przewodnik żeglarski. Autor: Karl H. Bestaendig
  • Locja Chorwacji dla żeglarzy. Autorzy: Trevor i Dina Thompson
  • Manewry portowe. Podręcznik RYA. Autor: Rob Gibson

O Czym pamiętać przy odbiorze jachtu w Chorwacji?

Zanim odbierzemy jacht, musimy najpierw przejść procedurę check-in.

Odbiór jachtu nie powinien się odbywać w pośpiechu. Trzeba dokładnie sprawdzić stan techniczny jachtu i jego wyposażenie. W pierwszej kolejności ożaglowanie i olinowanie oraz osprzęt pokładowy.

Później całą resztę – liczbę i rozmieszczenie kamizelek ratunkowych, wyposażenie apteczki, długość łańcucha kotwicy, stan radiostacji, ale też np. liczbę talerzy i sztućców. Dokumentujemy wszelkie braki i usterki.

Chorwacja akceptuje polskie patenty żeglarskie, wynajem łodzi nie jest tu problemem. Na łódź żaglową trzeba mieć patent jachtowego sternika morskiego oraz radiooperatora SRC, na łodzie silnikowe natomiast patent motorowodnego sternika morskiego i radiooperatora SRC.

Jeżeli masz jakieś pytania co do czarteru jachtów w Chorwacji – skontaktuj się z doradcami GlobeSailor.pl. Z wielką chęcią odpowiedzą na wszystkie wasze pytania i pomogą w organizacji rejsu w Chorwacji.

REKLAMA